Pjotr Tšaikovski

Koodi

Sony Classical 88697214232

Arvostelu

Pjotr Tšaikovski: Viulukonsertto; Souvenir d'un lieu cher; Kohtauksia Joutsenlammesta. Baiba Skride, viulu, ja Birminghamin SO, johtajana Andris Nelsons. Sony Classical, 88697214232.

Viktoria Mullovan kylmäksi haukuttu tulkinta Tšaikovskin konsertosta (Philips) on minulle se ainoa oikea, ja tämä levy selvensi miksi. Teoksen elämänilo syntyy klassisesta otteesta ja virtuoosisuus eleettömyydestä; Baiba Skride ei aivan yllä tarvittavaan rikkeettömyyteen.

Skride soittaa Stradivariustaan hienosti, mutta huippusolistin studiotuotannossa ei soisi kuulevansa huonosti syttyviä ääniä ja muita epäselvyyksiä - niitä ei voi paikata hitaan osan hehkutuksella. Linjoja rikkoo myös Skriden alituinen portamento, joka kuului jo hänen edellisellä levyllään.

Myöskään kapellimestari Andris Nelsons ei täysin vakuuta. Oramon seuraajaksi Birminghamiin valittua latvialaista on kehuttu draaman tajusta, mutta Tšaikovskin nerokkaista nostatuksista muutama jää vaisuksi - Nelsons esimerkiksi saattaa solistin kadenssiin suorastaan tylsästi. Levyn pienimuotoiset jälkiruoat jättävät sentään suun makeaksi.

Kirjoittanut

Kare Eskola

Julkaistu lehdessä Rondo, Syyskuu